Śmierć bliskiej osoby. Jak pogodzić się ze stratą?

Firma WOŹNY® działa na terenie całej Polski i Unij Europejskiej

Zakład Pogrzebowy Woźny Ikona

Śmierć bliskiej osoby. Jak pogodzić się ze stratą?

Śmierć i przeżywanie żałoby dla wielu osób jest tematem tabu – zarówno pod kątem fizycznym, jak i psychologicznym. O ile społeczeństwo potrafi zaakceptować sam fakt odejścia bliskiej osoby, o tyle wiele osób wciąż ignoruje korzystanie z pomocy psychologa, psychoterapeuty lub psychiatry. Jak zatem przeżyć śmierć członka rodziny lub przyjaciela?

Nie bój się przeżywać żałoby

Smutek, ból, pustka, rozpacz i żal – to tylko kilka z całej palety możliwości ludzkich emocji. Często osoby po stracie odbierają śmierć jako nierealne doświadczenie. Coś, co nie dzieje się naprawdę. Poczucie gniewu i niesprawiedliwości bardzo często jest obecne w tym trudnym czasie, choć każda osoba może żałobę przechodzić inaczej.

Niezależnie od tego, przedstawiamy 4 etapy, które może przechodzić osoba po stracie bliskiej osoby. Każdy z etapów należy przejść w dogodnym dla siebie przedziale czasowym, nie zważając czy będzie to miesiąc, rok czy może 5 lat. Pamiętajmy, że wsparcie osoby w żałobie jest bardzo pomocne i pozwoli jej szybciej wrócić do radości życia.

Zaakceptuj stratę

Jest to pierwszy i zarazem najważniejszy krok do powrotu do życia przed stratą. Po czasie negowania zaistniałej śmierci, żalu, goryczy i rozpaczy nadchodzi powolne przyzwyczajanie się do obecnego stanu. Zatrzymanie się na tym etapie prowadzi do ciągłego negowania śmierci i oczekiwania, że zmarły wróci do nas. Niestety, jedynie akceptacja i wytłumaczenie sobie przyczyny odejścia, pozwoli na przeżywanie żałoby.

Pozwól sobie na przeżywanie bólu

Lęki i bunt, poczucie winy, a nawet negowanie istnienia Boga – to normalne podczas przeżywania intensywnych emocji związanych ze śmiercią. Puste mieszkanie, przebywanie w miejscach, w których było się razem – to bardzo trudny czas dla osoby w żałobie. Niektórzy postanawiają wrzucić się w wir pracy, albo co gorsze – używek. Bardzo pomocna będzie wtedy obecność bliskich i wspólne przeżywanie bólu. Brak pozwolenia sobie na rozpacz, może prowadzić nawet, do odczuwania bólu fizycznego. Konfrontacja z emocjami może być bolesna, lecz niezbędna do przejścia kolejnego etapu żałoby.

Pamiętaj – wiele zakładów pogrzebowych może polecić lub zaoferować kontakt ze​ specjalistą, który pomoże rodzinie pogodzić się ze śmiercią ukochanej osoby. Nie wahaj się skorzystać jeśli czujesz, że śmierć i pogrzeb jest ponad Twoje siły!

Powrót do równowagi

Po pewnym czasie, ból emocjonalny i fizyczny łagodnieje. Osoba w żałobie nabiera sił i w pełni akceptuje brak bliskiej osoby. Ważne w tym etapie jest zbudowanie nowego “świata”, w którym musimy sami sobie poradzić. Pojawia się oczywiście lęk i zwątpienie. Bardzo ważne w tym momencie jest wsparcie rodziny, aby żałobnik nie wszedł w rolę osoby bezradnej, która nie może sobie poradzić w najprostszych dziedzinach życia. Warto zachęcać ją do podejmowania nowych wyzwań, w celu podbudowania poczucia wiary we własne siły.

Nowe miejsce dla zmarłego

Bynajmniej nie mamy tutaj na myśli wyparcia zmarłego z pamięci! Ten etap to całkowite rozliczenie się ze śmiercią, przeszłością, bezradnością, żalem i rozpaczą. Osoba wychodzi z żałoby i powoli widzi dawne kolory życia, skupia swoje emocje i myśli w innym kierunku. Buduje nowe relacje, podejmuje nowe aktywności zawodowe, niektórzy nawet wchodzą w nowe związki partnerskie. Całkowita akceptacja straty i jednocześnie pamięć o zmarłym tylko w pozytywnym wydźwięku emocji – takie osoby całkowicie przeszły proces żałoby.

Czy życie po śmierci bliskiej osoby ma dalszy sens? Zdecydowanie! W zależności od stanu emocjonalnego osoby doświadczonej stratą, żałoba może trwać od roku, do dwóch lat. Nostalgia na temat zmarłego zawsze będzie powracać, lecz możliwe jest odkrycie radości w nowym życiu i pamiętaniu o samych dobrych rzeczach, których wspólnie się doświadczyło.

Zakład Pogrzebowy Lublin

Zakład Pogrzebowy Lublin

Zapraszamy do naszego Zakładu Pogrzebowego w Lublinie, położonego przy ulicy G. Dolińskiego 4/U4, 20-128 Lublin. Jesteśmy obok Państwa, aby w tych trudnych chwilach oferować profesjonalne wsparcie oraz pomagać w każdym aspekcie organizacji pożegnań. Jeśli mają Państwo pytania lub potrzebują pomocy, zachęcamy do kontaktu telefonicznego pod numerem +48 798 667 993 lub za pośrednictwem wiadomości e-mailowej na adres biuro@wozny.pl. Naszym celem jest zapewnienie godnego i szacunkowego pożegnania dla tych, którzy odeszli, dostosowanego do Państwa potrzeb.