Koronawirus w Polsce: Wytyczne i ograniczenia przy organizowaniu pogrzebów

Firma WOŹNY® działa na terenie całej Polski i Unij Europejskiej

Zakład Pogrzebowy Woźny Ikona

Rozprzestrzeniający się koronawirus i coraz to większe ograniczenia związane z poruszaniem się oraz zmniejszona ilość otwartych punktów sprawia, że wiele osób zastanawia się w jaki sposób wpływa to na pochówek zmarłych? Zakład pogrzebowy Woźny, wychodząc naprzeciw zapytaniom, udziela informacji związanych z organizacją oraz uczestnictwem w pogrzebie.

Zachęcamy zatem do zapoznania się z wytycznymi władz państwowych dotyczących funkcjonowania firm, w tym zasad organizacji pogrzebów. Oprócz tego, zwrócimy uwagę na zalecenia władz kościelnych oraz GIS-u w sprawie pogrzebów. Odpowiemy także na pytania związane z uczestnictwem oraz podejściem samych księży do pochówków podczas pandemii koronawirusa.

Nie popadajmy w panikę

Aby jednak nie popadać w panikę i zawsze być na bieżąco z najnowszymi wytycznymi rządowymi, warto kontrolować oficjalne źródła informacji. Wtedy będziemy nie tylko powiadomieni na temat obecnej sytuacji w kraju, ale również unikniemy tak zwanych fake newsów.

Wytyczne władz państwowych w związku z pandemią koronawirusa

Największym problemem w zorganizowaniu pogrzebu wydawać się mogą ograniczenia, jakie władze państwowe nałożyły na nas. Od 13 marca w Polsce obowiązuje stan epidemii, co ograniczyło możliwość zorganizowania większych zgromadzeń. Oprócz tego, musimy także pamiętać o najnowszych doniesieniach oraz zaostrzeniach, jakie premier oraz władza wprowadzają.

Od 25 marca mocno ograniczone zostały jakiekolwiek wyjścia. Wyjątkiem są oczywiście sprawy pilne, które musimy załatwić poza miejscem zamieszkania. Taką oczywiście sprawą jest organizacja pogrzebu. Musimy jednak pamiętać, że w ostatnich dniach doszło do jeszcze większych restrykcji. W ten sposób liczba uczestników podczas mszy świętej ograniczona została do 5.

Koronawirus a wytyczne władz kościelnych

Kiedy koronawirus dopiero co pojawił się w Polsce zauważyć można było niechęć duchownych do wprowadzenia jakichkolwiek ograniczeń. Z tego względu na samym początku podjęto dosyć kontrowersyjną decyzję. Zamiast zredukować ilość mszy świętych i zmniejszyć maksymalną liczbę uczestników, postanowiono… sprawić, aby msze były częstsze! Argumentowano, że w ten sposób ograniczy się ilość osób podczas danej mszy poprzez rozłożenie osób na inne godziny. Jednakże, zamiast zachęcać do przestrzegania akcji „Zostań w domu”, Kościół działał w nieco innym kierunku. Dziś jednak można powiedzieć o współpracy oraz o stosowaniu się duchownych do zasad, jakie wprowadzone zostały przez rząd. Oznacza to, że kościoły oraz duchowni mają na uwadze restrykcje, gdzie maksymalną liczbą uczestników zgromadzeń jest 5 osób.

Wytyczne GIS dla branży pogrzebowej w związku z koronawirusem

Jakiś czas temu Polska Izba Branży Pogrzebowej wystosowała do GIS-u list z pytaniami dotyczącymi zasad grzebania zmarłych podczas pandemii koronawirusa. Co prawda wiele pytań dotyczyło sytuacji w przypadku grzebania zmarłych zakażonych wirusem. Aczkolwiek warto dowiedzieć się na co zakłady pogrzebowe będą zwracać uwagę oraz co my musimy wiedzieć na temat chowania bliskich w tym czasie.

Główny Inspektor Sanitarny zwraca przede wszystkim uwagę na sposób, w jaki należy się obchodzić z ciałem osoby zmarłej, która była zainfekowana koronawirusem. Tym samym branża pogrzebowa została ściśle poinformowana odnośnie zasad postępowania podczas obioru ciała ze szpitala, przechowywaniu go w chłodni, przygotowania transportu i organizacji pogrzebu.

Zalecenia ministrów w obliczu pandemii

Firmy pogrzebowe otrzymały dodatkowo szereg informacji odnośnie sposobu postępowania ze zwłokami oraz ich pochówkiem. Oznacza to, że wprowadzone zostały dodatkowe środki ostrożności. Musimy też mieć na uwadze, że restrykcje poszczególnych ministrów odnośnie liczby uczestników mszy świętej dotyczą także pogrzebów. Podczas mszy żałobnej w kościele bądź kaplicy przycmentarnej przebywać może jedynie 5 uczestników. Nie wlicza się do tego pracowników zakładów pogrzebowych. Ponadto musimy pamiętać, że nawet przemieszczanie się razem powyżej dwóch osób jest zakazane. Oczywiście nie dotyczy to rodzin, aczkolwiek należy mieć to na uwadze podczas organizacji transportu.

Warto zauważyć, że Polskie Stowarzyszenie Pogrzebowe zachęca, aby każdy etap zaplanowanych uroczystości pogrzebowych odbywał się wyłącznie na cmentarzu. Dodatkowo wszystkie stypy oraz przyjęcia pożegnalne nie będą prowadzone z oczywistych względów (koronawirus szybko się przenosi w tłocznych i zamkniętych pomieszczeniach).

Mam koronawirus i podlegam kwarantannie. Czy mogę iść na pogrzeb?

Główny Inspektorat Sanitarny oraz Ministerstwo Zdrowia przygotowały dla nas szereg reguł, do których należy się stosować podczas pandemii. Tym samym, każda osoba która podlega kwarantannie, powinna bezwzględnie przestrzegać jej zasad.

Kwarantanna odbywa się w miejscu zamieszkania bądź w wyznaczonym przez służby ośrodku. Należy jednak pamiętać, że domowa kwarantanna dotyczy tylko i wyłącznie osób, które łagodnie przechodzą chorobę COVID-19, miały kontakt z osobą zarażoną bądź wróciły z zagranicy. W sytuacji, kiedy nie odczuwamy żadnych zmian w organizmie, miejmy na uwadze, że wiele osób przechodzi chorobę łagodnie bądź całkowicie bezobjawowo i nie oznacza to, że sami nie przenoszą koronawirusa i nie mogą zarażać innych. Z tego też względu rząd polski wprowadził bardzo restrykcyjne ograniczenia dotyczące kwarantanny domowej i dotkliwe kary za jej nie przestrzeganie. Krótko mówiąc, osoby podlegające kwarantannie nie mogą wychodzić z domu pod żadnym pozorem – ani z psem na spacer, ani na zakupy, ani tym bardziej uczestniczyć w uroczystości pogrzebowej.

Czy ksiądz proboszcz może odmówić pochówku z obawy przed koronawirusem?

Istnieją trzy kategorie osób, dla których ksiądz może odmówić pochówku. Pierwsza kategoria dotyczy heretyków, notorycznych apostatów czy schizmatyków. Druga kategoria osób, dla których ksiądz proboszcz może odmówić pochówku to osoby, które z innych pobudek niż wiara chrześcijańska zdecydowały się na spalenie ciała. Oprócz tego katolicka ceremonia pogrzebowa może być nie odprawiona tak zwanym „jawnym grzesznikom”.

Podsumowując, Kościół w żaden sposób nie narzuca ograniczeń ze względu na panującą pandemię. Nie ma zatem uzasadnienia w Kodeksie Prawa Kanonicznego, w którym ksiądz mógłby odmówić pochówku z obawy przed koronawirusem.

Zakład Pogrzebowy Lublin

Zakład Pogrzebowy Lublin

Zapraszamy do naszego Zakładu Pogrzebowego w Lublinie, położonego przy ulicy G. Dolińskiego 4/U4, 20-128 Lublin. Jesteśmy obok Państwa, aby w tych trudnych chwilach oferować profesjonalne wsparcie oraz pomagać w każdym aspekcie organizacji pożegnań. Jeśli mają Państwo pytania lub potrzebują pomocy, zachęcamy do kontaktu telefonicznego pod numerem +48 798 667 993 lub za pośrednictwem wiadomości e-mailowej na adres biuro@wozny.pl. Naszym celem jest zapewnienie godnego i szacunkowego pożegnania dla tych, którzy odeszli, dostosowanego do Państwa potrzeb.