Jak prawidłowo wypisać nekrolog?

Firma WOŹNY® działa na terenie całej Polski i Unij Europejskiej

Zakład Pogrzebowy Woźny Ikona

Wprowadzenie

Śmierć bliskiej osoby to zawsze traumatyczne przeżycie. Pomimo silnych emocji, które nam wtedy towarzyszą, rodzina i najbliżsi muszą także załatwić wiele spraw. Jedną z nich jest konieczność poinformowania wszystkich zainteresowanych o pogrzebie. W tym celu najczęściej sporządza się nekrolog. Poniższy artykuł przedstawi, czym dokładnie jest nekrolog, jakie elementy zawiera, oraz jak poprawnie go sporządzić.

Czym jest nekrolog?

Mianem nekrologu określa się sposób podania do publicznej wiadomości informacji na temat śmierci danej osoby, a także planowanej dacie i miejscu pochówku. Pierwsze tego rodzaju powiadomienia pojawiły się w Polsce na początku XIX wieku, kiedy na cmentarzach zaczęto stawiać posągi i budować nagrobki. Publikowano je głównie w czasopismach i łączyły dwie funkcje: informacyjną i biograficzną.

Dlaczego nekrolog jest często mylony z klepsydrą?

Wiele osób stosuje te dwa pojęcia zamiennie, traktując je jako synonimy. Tymczasem jest to błąd. Zgodnie z definicją, nekrolog jest obwieszczeniem umieszczanym w przestrzeni publicznej. Poza takimi informacjami jak data i miejsce pogrzebu może zawierać wyrazy współczucia dla bliskich, a także krótką wzmiankę na temat życia zmarłej osoby czy okoliczności jej odejścia. Z kolei klepsydry przybierają formę informacji pojawiającej się w miejscach, w których najczęściej przebywał zmarły. Zwykle umieszcza się je na tablicach i słupach ogłoszeniowych, przystankach, drzwiach do klatki schodowej, itp.

Jakie elementy składają się na nekrolog?

Nie ma sztywnych zasad, których należy się trzymać sporządzając nekrolog. Ponieważ jego struktura nie została zformalizowana, może zawierać różne elementy. Do najczęściej stosowanych należą:

1. Dane osobowe zmarłego,

2. Powiadomienie dotyczące daty i miejsca jego śmierci,

3. Informacja na temat planowanych uroczystości pogrzebowych,

4. Podpis autorów, np. pogrążona w żałobie rodzina lub przyjaciele zmarłego.

Poza nekrologami prywatnymi wyróżnia się nekrologi kondolencyjne, rocznicowe, pożegnalne oraz związane z podziękowaniem.

Jak poprawnie sporządzić nekrolog?

Ten rodzaj powiadomienia o śmierci bliskiego stanowi jednocześnie swego rodzaju zaproszenie na ceremonię pogrzebową. Dlatego ważne jest, aby znalazły się w nim wyłącznie aktualne i potwierdzone informacje. Najczęściej rozpoczyna się go od formuły otwarcia, np. „Z bólem serca powiadamiamy…”. W dalszej części umieszcza się imię i nazwisko zmarłego oraz datę i miejsce pochówku. W treści może też znaleźć się cytat z literatury lub fragment wiersza żałobnego. Całość powinna mieć uroczysty i oficjalny charakter.

Nekrolog – ułatwienie w procesie informowania o śmierci

Aby właściwie wypisać nekrolog, należy zgromadzić wszystkie najważniejsze informacje dotyczące zmarłego. Powiadomienie o śmierci bliskiego to trudna powinność, której nie każdy jest w stanie samodzielnie się podjąć. W takiej sytuacji można skontaktować się z zakładem pogrzebowym, który świadczy usługi pogrzebowe na terenie Lublina. Taka firma jest w stanie przygotować profesjonalne nekrologi zgodnie ze wszelkimi oczekiwaniami Zamawiającego, na każde indywidualne życzenie naszych Klientów.

Podsumowanie

Sporządzenie nekrologu to ważna i delikatna kwestia, która wymaga starannego podejścia. Nekrolog pełni funkcję informacyjną, biograficzną oraz pełni rolę zaproszenia na ceremonię pogrzebową. Warto zadbać o uroczysty i oficjalny charakter tego dokumentu, upamiętniając w nim życie i odejście zmarłej osoby. Zakład pogrzebowy może okazać się cennym wsparciem w tym trudnym czasie, pomagając w przygotowaniu profesjonalnego nekrologu zgodnie z oczekiwaniami rodziny i bliskich.

Nekrologi Lublin

Zakład Pogrzebowy Lublin

Zakład Pogrzebowy Lublin

Zapraszamy do naszego Zakładu Pogrzebowego w Lublinie, położonego przy ulicy G. Dolińskiego 4/U4, 20-128 Lublin. Jesteśmy obok Państwa, aby w tych trudnych chwilach oferować profesjonalne wsparcie oraz pomagać w każdym aspekcie organizacji pożegnań. Jeśli mają Państwo pytania lub potrzebują pomocy, zachęcamy do kontaktu telefonicznego pod numerem +48 798 667 993 lub za pośrednictwem wiadomości e-mailowej na adres biuro@wozny.pl. Naszym celem jest zapewnienie godnego i szacunkowego pożegnania dla tych, którzy odeszli, dostosowanego do Państwa potrzeb.