Czym jest kremacja? Poznaj genezę pochówku.

Firma WOŹNY® działa na terenie całej Polski i Unij Europejskiej

Zakład Pogrzebowy Woźny Ikona

Czym jest kremacja? Nowoczesna kremacja przeprowadzana jest w piecu kremacyjnym– co najmniej dwukomorowym, którego konstrukcja oparta jest na zasadzie wielokrotnej rekuperacji ciepła, tak usytuowanym i zorganizowanym urządzeniem wprowadzającym, aby rodzina i bliscy miały możliwość, o ile mają takie życzenie, bezpośrednio obserwować wprowadzanie zwłok.

Kremacja jest jednym z rodzajów pochówku, polegającym na bezdymnym i bezzapachowym spopieleniu ciała. Obecna w kulturze europejskiej od początku wierzeń pierwotnych. Złoty okres tej tradycji można przypisać Włochom w XIX wieku. Od tego czasu staje się coraz popularniejsza.

Słowianie. W okresie przedchrześcijańskim zmarły ubierany w najlepsze szaty, biżuterię, niekiedy wyposażany w przedmioty codziennego użytku(czasem nawet broń) podlegał spaleniu na stosie. Następnie prochy umieszczano w glinianych naczyniach i zakopywano w grobach.

Chrześcijaństwo. Tradycyjnie chrześcijaństwo nie pochwalało kremacji zwłok. Jednak była praktykowana w krajach chrześcijańskich już w średniowieczu, czasem nawet na masową skalę.

W sytuacjach ”wyższej konieczności” np. z powodu wojny, zarazy lub klęski głodu. Zwłoki palona, by uniknąć rozprzestrzeniania się morowego powietrza (określenie zagrożenia chorobami).

Katolicyzm. W XVIII wieku nasiliły się żądania racjonalistów, aby zezwolić na kremację co spowodowało tylko podkreśleniem zakazu kremacji przez kościół łaciński.

Lata 60 XX wieku przyniosły jednak złagodzenie tego zakazu. W instrukcji De cadaverum crematione Stolica Apostolska pozwoliła na kremację w wyjątkowych, uzasadnionych ważnymi okolicznościami wypadkach i pod warunkiem, że nie jest ona traktowana jako manifestacja braku wiary w zmartwychwstanie ciał zmarłych. Obecnie Kościół nie posiada tak radykalnych poglądów i daleki jest od potępienia, przez szacunek do bliźniego, poważne potraktowanie wyboru sposobu pochówku, a niejednokrotnie wypełnienie woli zmarłego.

Wyznawcy prawosławia, protestanci, świadkowie Jehowy oraz judaizm reformowalny dopuszcza kremację ciała. Natomiast judaizm ortodoksyjny kategorycznie sprzeciwia się pochówkom z urną (m.in. dlatego, iż kremacja jest pogańską praktyką; narusza zakaz uszkadzania zwłok w jakiejkolwiek formie).

Buddyzm i Hinduizm traktuje spopielenie jako okazję do ukazanie człowiekowi z całą wyrazistością przemijania, nietrwałości, bezsensowność egzystencji.

Jedyną religią, która sprzeciwia się spopielaniu zwłok jest Islam dlatego, ze nie można wówczas ułożyć ciała tak by było zwrócone głową w kierunku Mekki, jak nakazuje tradycja.

Zakład Pogrzebowy Lublin

Zakład Pogrzebowy Lublin

Zapraszamy do naszego Zakładu Pogrzebowego w Lublinie, położonego przy ulicy G. Dolińskiego 4/U4, 20-128 Lublin. Jesteśmy obok Państwa, aby w tych trudnych chwilach oferować profesjonalne wsparcie oraz pomagać w każdym aspekcie organizacji pożegnań. Jeśli mają Państwo pytania lub potrzebują pomocy, zachęcamy do kontaktu telefonicznego pod numerem +48 798 667 993 lub za pośrednictwem wiadomości e-mailowej na adres biuro@wozny.pl. Naszym celem jest zapewnienie godnego i szacunkowego pożegnania dla tych, którzy odeszli, dostosowanego do Państwa potrzeb.