Czym jest kremacja? Nowoczesna kremacja przeprowadzana jest w piecu kremacyjnym– co najmniej dwukomorowym, którego konstrukcja oparta jest na zasadzie wielokrotnej rekuperacji ciepła, tak usytuowanym i zorganizowanym urządzeniem wprowadzającym, aby rodzina i bliscy miały możliwość, o ile mają takie życzenie, bezpośrednio obserwować wprowadzanie zwłok.
Kremacja jest jednym z rodzajów pochówku, polegającym na bezdymnym i bezzapachowym spopieleniu ciała. Obecna w kulturze europejskiej od początku wierzeń pierwotnych. Złoty okres tej tradycji można przypisać Włochom w XIX wieku. Od tego czasu staje się coraz popularniejsza.
Słowianie. W okresie przedchrześcijańskim zmarły ubierany w najlepsze szaty, biżuterię, niekiedy wyposażany w przedmioty codziennego użytku(czasem nawet broń) podlegał spaleniu na stosie. Następnie prochy umieszczano w glinianych naczyniach i zakopywano w grobach.
Chrześcijaństwo. Tradycyjnie chrześcijaństwo nie pochwalało kremacji zwłok. Jednak była praktykowana w krajach chrześcijańskich już w średniowieczu, czasem nawet na masową skalę.
W sytuacjach ”wyższej konieczności” np. z powodu wojny, zarazy lub klęski głodu. Zwłoki palona, by uniknąć rozprzestrzeniania się morowego powietrza (określenie zagrożenia chorobami).
Katolicyzm. W XVIII wieku nasiliły się żądania racjonalistów, aby zezwolić na kremację co spowodowało tylko podkreśleniem zakazu kremacji przez kościół łaciński.
Lata 60 XX wieku przyniosły jednak złagodzenie tego zakazu. W instrukcji De cadaverum crematione Stolica Apostolska pozwoliła na kremację w wyjątkowych, uzasadnionych ważnymi okolicznościami wypadkach i pod warunkiem, że nie jest ona traktowana jako manifestacja braku wiary w zmartwychwstanie ciał zmarłych. Obecnie Kościół nie posiada tak radykalnych poglądów i daleki jest od potępienia, przez szacunek do bliźniego, poważne potraktowanie wyboru sposobu pochówku, a niejednokrotnie wypełnienie woli zmarłego.
Wyznawcy prawosławia, protestanci, świadkowie Jehowy oraz judaizm reformowalny dopuszcza kremację ciała. Natomiast judaizm ortodoksyjny kategorycznie sprzeciwia się pochówkom z urną (m.in. dlatego, iż kremacja jest pogańską praktyką; narusza zakaz uszkadzania zwłok w jakiejkolwiek formie).
Buddyzm i Hinduizm traktuje spopielenie jako okazję do ukazanie człowiekowi z całą wyrazistością przemijania, nietrwałości, bezsensowność egzystencji.
Jedyną religią, która sprzeciwia się spopielaniu zwłok jest Islam dlatego, ze nie można wówczas ułożyć ciała tak by było zwrócone głową w kierunku Mekki, jak nakazuje tradycja.