Co to jest testament? Testament- (łac. testamentum – sporządzone przy świadkach testis – świadek) – rozporządzanie własnym majątkiem na wypadek śmierci. Zgodnie z przepisami Kodeksu Cywilinego (art.944 k.c.) testament jest prawnie ważny tylko wówczas, gdy osoba, która go sporządziła lub odwołania – dysponuje pełną zdolnością do czynności prawnych.
Testament pisemny (holograficzny) należy sporządzić własnoręcznie. Musi być opatrzony datą i podpisany czytelnie imieniem i nazwiskiem, by nie było wątpliwości co do osoby sporządzającej i podpisany czytelnie imieniem i nazwiskiem, by nie było wątpliwości co do osoby sporządzającej.
Można to zrobić nie wychodząc z domu lub w obecności notariusza. Wszystkie dyspozycje zamieszczane w testamencie muszą być wyraźnie określone, kto dziedziczy w jakiej części.
W testamencie można zobowiązać spadkobiercę do wykonania ostatniej woli, do spełnienia określonego świadczenia na rzecz innej osoby; ustanowienie wykonawcy testamentu.
Można też wydziedziczyć bliskich. Należy jednak, krótko opisać negatywne zachowanie osoby, którą chce się wydziedziczyć.
By był on jednak ważny należy w odpowiedni sposób go zatytułować „Testament” lub „Na wypadek śmierci”.Bardzo ważną informacją, a nie zawsze oczywiste jest to, że testamentem objęta jest wyłącznie teść znajdująca się nad podpisem. W przypadku dopisywania czegoś do testamentu należy pamiętać o kolejnym podpisie pod dopisaną treścią, uwzględniając datę zmian.